Ana sayfa Gezi / Seyahat Adıyaman’ı Geziyoruz

Adıyaman’ı Geziyoruz

95
0

Anadolu’nun en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan Adıyaman da, Dünyanın 8. Harikası ve UNESCO’nun “İnsanlığın Kültür Mirası” listesinde yer alan Nemrut Dağı ile sizlere tarih ile dopdolu bir tatil sunuyor.

Nasıl Gidilir?

Adıyaman, ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Adıyaman’a ulaşım, Karayolu, Demiryolu ve Havayolu ile sağlanmaktadır. İstanbul Adıyaman arası 1.209 Km. ve Ankara Adıyaman arası ise 756 Km. mesafedir.

Nerelere Gidilir?

Adıyaman’a 86 Km mesafede yer alan Nemrut Dağı gezi seçenekleriniz içerisinde ilk sırada yer almalıdır.  Medeniyetin en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan Adıyaman da Helenistik ve Prehistorik döneme, Roma ve orta çağ uygarlıklarına ait tarihi eser ve yapılar görmek mümkündür.  Adıyaman’a 5 Km. mesafe de yer alan Perre Antik Kenti, Kahta da yer alan Arsameia Kutsal alanı bunlardan başlıcalarıdır.

Ne Yenir ?

Adıyaman da Turizm Bakanlığı onaylı birçok restaurant yer almaktadır. Balık severler için Atatürk Barajı sahilinde yer alan Balık restaurantlarını tavsiye ederiz.

Adıyaman’ın mutfak kültürü, Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan diğer illerle benzerlik gösterse de yapılış şekli ve isimleri ile oldukça farklılık göstermektedir.  Adıyaman Tavası, Parmak Kebap, Meyir Çorbası, Alaca Çorbası, Malhıta Çorbası, Kel köfte, Yarpızlı köfte, Tene helvası, Top helvası, Nişe bulamacı, Şilik, Heside Adıyaman’a özgü yemek ve tatlı çeşitleridir.

Adıyaman da Nemrut Dağında ki heykelleri görmeden, Atatürk Barajında Balık yemeden, Müze ve Antik kenti gezmeden ve  Adıyaman’a özgü yemeklerinin tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye eder, İyi Tatiller dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here