Ana sayfa Gezi / Seyahat Antalya-Alanya Nasıl Gidilir? Ne Yenir?

Antalya-Alanya Nasıl Gidilir? Ne Yenir?

100
0

Ülkemizin en gözde tatil beldelerinden biri olan Alanya, tarihi yerleri, doğa güzellikleri, masmavi denizi ve modern otelleriyle cennetten bir köşe görünümündedir. 70 km uzunluğundaki sahili ve sayısız balık lokantaları müthiş bir ahenk yakalamıştır yıllardan beri. Her gideni memnun etmeyi başaran, her kesime hitap eden sayısız güzelliklerle doludur. Akdeniz kıyısında olmanın asaletini taşır ve bunu da size en güzel şekilde hissettirir.

Nasıl Gidilir?

Havayolu ile ulaşım Antalya Havaalanından sağlanıyor. Antalya Havaalanı ile Alanya arası 130 km dir. Karayolu ile İstanbul- Alanya 800km, Ankara- Alanya 670 km, İzmir- Alanya 600 km mesafededir.

Nerelere Gidilir?

Tarihi mekanlara ilgi duyanlar için Alanya tam bir cennettir. İşte bunlardan bazıları ;

Alanya Kalesi: İrili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindanlardan oluşan Alanya Kalesi, tam bir tarih kaynağıdır. Günümüze kadar korunan bu kale bir Selçuklu kalesidir.

Adam Atacağı: 15 metre uzunlukta olan bu zindan, bir uçurumun üzerinde bulunmaktadır. Rivayete göre, Bizans döneminde suçlu iki kişi burada güreştirilir ve yenilen, hasmı tarafından denize atılırmış. Yenen kişiye ise son bir şans verilerek eline üç tane taş verilirmiş ve bu üç taştan birini denize düşürmesi halinde ise çuvala konulup kayalıklara veya mancınıkla denize atılırmış. Bu rivayetlerden yola çıkılarak dilek dileyerek taş atmak için buraya akın akın ziyaretçi gelmektedir.

Damlataş Mağarası: Çok sayıda sarkıt ve dikitlerle dolu olan bu mağaranın, astım hastaları için oldukça iyi olduğu söylenir.

Korsanlar Mağarası: Teknelerle ulaşılabilen bu mağara, etrafa korku saçan korsanların ganimetlerini sakladıkları ve kaçırdıkları kızları tutsak ettikleri yer olarak bilinir.

Ne Yenir?

Her türlü sebzenin, meyvenin ve deniz ürünlerinin en tazesini bulabileceğiniz Alanya, yemek alternatiflerinin çokluğu bakımından oldukça iyidir. Akdeniz mutfağının da esintilerini taşıyan Alanya mutfağı, zeytinyağlıları ile de ün salmıştır. Yöresel yemeklerinden olan, Yarpuzlu Akdarı Çorbası, şepit, Döğme Aşı, Laba, Bumbar, ılibada Sarması, Göleviz, Taze Ülübü Yemeği, Taze Bakla Yemeği, Mantar, Öksüz Helvası, Çigirdik, Turunç Reçeli ve Kırtakı tadılması gereken lezzetlerdir.

Tarihi güzelliklerle dolu olan Alanya, yılın her mevsimi ziyaretçilerini adeta kucaklar. Güneş battıktan sonra yepyeni bir hayat başlar Alanya’da. Her geleni, göreni memnun bırakmayı başaran eşsiz güzellikteki kumsalı, yeşilin hakim olduğu doğası ve birbirinden güzel lezzetleriyle görülmeye değer bir beldedir. Gitmek isteyenlere ve gidecek olanlara iyi tatiller diler Alanya’nın keyfini çıkarmalarını öneririz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here