1500 yıldan fazla bir süredir İstanbul, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur İstanbul.

İstanbul, stratejik konumu ve doğal güzelliği nedeniyle hayati öneme sahip bir şehir olarak kabul edilmektedir.

Bir kolu Asya’da, diğeri Avrupa’da bulunan İstanbul, iki kıtada bulunan dünyadaki tek şehirdir. Boğaz, Karadeniz’in, Marmara Denizi’nin ve Haliç’in sularını şehrin kalbine götürüyor.

Geleneksel ve modernin karışımı.

İstanbul’un tarihi kaderi her zaman stratejik konumuna ve göz kamaştırıcı doğal güzelliğine bağlanmıştır. 1,500 yıldan fazla bir süredir, Roma, Bizans ve Osmanlı olmak üzere üç imparatorluğun başkenti olmuştur. Muhteşem anıtlarla süslenmiş, farklı kültürlerin, insanların ve dinlerin karıştırıldığı bir metropol oldu. Bu çeşitlilik İstanbul mozaiğini oluşturur. Bu büyük şehrin en önemli mimari eserleri, Bizans döneminde başlamış ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde daha da güzelleşmiştir.

Ziyaretçilerini büyüleyen, İstanbul’un sonsuz çeşitliliğidir. Sayısız müze, kilise, saray, büyük cami, çarşı ve doğal güzellikler var. Boğaz’ın batı kıyılarında batarken, karşı kıyıya yansıyan kırmızımsı ışığı düşünürken, aniden ve incelikle anlayın, kolonistlerin neden yüzyıllar önce, bu muhteşem bölgeye bir şehir kurmaya karar verdiklerini. Dünyada en hayranlık duyulan şehir. İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Son keşifler, insanlık tarihinin 400.000 yıl öncesine kadar bu şehirde yaşamın olduğunu göstermektedir.

Şaşırtıcı çok dinli kimlik

İmparator Konstantin imparatorluğunun başkentini ilan ettiğinde, İstanbul’un mor yılları 330’a kadar uzanabiliyordu. Kraliyet moru, Bizans imparatorluk ailesinin rengidir. 1453 yılına kadar Osmanlılar tarafından fethedildiğinde, şehir Bizans İmparatorluğu’nun başkentiydi, bu hükümdarlık döneminde İstanbul, imparatorluğun çöküşü sırasında bile, onu dünyanın en beğenilen şehri yapan büyük anıtlarla süslenmişti. Bizanslılarla başlayan İstanbul’un benzersiz kimliği, Osmanlı İmparatorluğu döneminde daha büyük önem kazanmıştır. Fatih Sultan Mehmet, 1453’de fethedildikten sonra İstanbul’u Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti ilan etti.

Önümüzdeki 450 yıl boyunca, şehir etkileyici Osmanlı anıtlarıyla süslendi. Fetihten sonraki binalar, Sultan II. Bayezid döneminde, kraliyet mimarı Mimar Sinan’ı en iyi eserleri haline getirerek hızla büyüdü. Dünyaca ünlü şöhreti olan bu mimar, imzasını çok sayıda şaheser ile İstanbul silueti üzerine koydu. Osmanlılar bütün dinlere hoşgörülü davrandılar, Hıristiyan ve Yahudi toplumu için birçok ibadet yeri inşa ettiler; böylece dinlerini rahatsız edilmeden uygulayabiliyorlardı. Bu şekilde, İstanbul’da camiler, kiliseler ve sinagoglar bir arada kaldılar ve hala dinler arasında hoşgörü ve kardeşlik sembolü olarak varlar.

Unutulmaz Hazineler Kentin her köşesinde saraylar, camiler, kiliseler, manastırlar, anıtlar, duvarlar ve Roma, Bizans ve Osmanlı kalıntıları bulunmaktadır. İstanbul’un eski merkezinde, ibadet yerleri, hükümet, ticaret ve eğlence yerleriyle, vatandaşların birbirine karıştığı, kültür ve yaşam tarzlarını korurken güvenlik ve devlet korumasının avantajlarından yararlanan bir yerdi. İstanbul’un en görkemli anıtları tarihi yarımadada, batıda ve güneyde Marmara Denizi, kuzeyde Haliç ve doğuda surlarla çevrili bir üçgen alan parçası olarak gruplandırılmıştır. İstanbul’un tarihi bölgesi 1985’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yazılarak ziyaretçiyi etkileyici atmosferiyle büyüledi. Sultanahmet Meydanı, tarihi yarımadanın çekirdeğidir ve çevresinde Bizans ve Osmanlı mimarisinin en ünlü örnekleri görülmektedir. Bizans Dönemi mirasını yaşamak Bizans döneminde kent merkezi, yarış pisti çevresiydi. Saray, iktidarın merkeziydi, Ayasofya, dini binaların en görkemlisiydi, yarış pisti bir eğlence merkezi olarak kullanıldı ve Yerebatan Sarnıcı, suyun çoğunu merkezinden kente verdi.

Osmanlı döneminde, parkurun bulunduğu meydan, sultanların çocukları için sünnet törenlerinin yapıldığı yer oldu. Büyük mistik semboller Bizans İmparatorluğu’nun en büyük mimari mirası, dünyanın sekizinci harikası olarak belirtilen Ayasofya Bazilikasıdır. 1.500 yıldan fazla bir süredir İstanbul’un en büyük sembollerinden biridir. Santa Sofia’nın müze haline getirildikten sonra keşfedilen mozaikleri, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Bizans sanatının ana örnekleridir. Kariye Müzesi (Chora Kilisesi), muhteşem mozaikleri ve freskleriyle ünlü bir Bizans anıtıdır. Neve Şalom, Ahrida ve Aşkenazi Sinagogları, İstanbul’daki Yahudi topluluğu için en önemli üç kutsal alandır. Topkapı Sarayı, Hz. Muhammed ve Kutsal Afişin (Sancak-ı Şerif) Kutsal Mantosunun (Hırka-i Saadet) korunduğu kutsal emanetlerin odaları (Mukaddes Emanetler Dairesi) için özellikle önemlidir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen Sultan Ahmet Camii olarak da bilinen Sultan Ahmet Camii, kurucusunun mezarı I.Sultan Ahmed , bir medrese ve bir bakımevi yaptırmıştır.

Kapalı Çarşı  ve Mısır Çarşısı (baharat çarşısı) İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Kapalı Çarşı, 250 yıl boyunca bugünkü haline gelişti ve bugün 3.000’den fazla mağazada antikalardan mücevherlere, altın hatıralara veya biblolara kadar her şeyi satıyor. Fatih Sultan Mehmet’in belirlediği asıl faaliyeti, Ayasofya’nın bakımı için gelir sağlamaktı.Mısır Çarşısı da benzer bir amaç ile açılmış, Yeni Cami olarak kalmıştır. Bugün Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı, İstanbul’dan çok sayıda hediyelik eşya ve hatıra eşyası bulabileceğiniz yerlerdir. Her ikisinde olduğu gibi, aslında Osmanlı döneminde, ticari yerler, bugün hala bazı geleneksel dükkanları ile işlemektedir. Sultan Ahmet Camii’nin arkasında bulunan Arasta Çarşısı, otantik ve el sanatlarını bulabileceğiniz bir başka yer, Sultanahmet ve çevresi de benzer alanlardır. Eski kitap meraklıları, Beyazıt Camii ile Kapalı Çarşı arasında bulunan Sahaflar Çarşısı’nı ziyaret etmeli.

En iyi markaların merkezi Taksim-Nişantaşı çevresindeki sofistike mağazalar, pazarların karmaşasının karşıtıdır. İstiklal, Cumhuriyet ve Rumeli caddelerinde, Türkiye’de üretilen tasarım ürünleri veya prestijli uluslararası tasarımcıların markaları gibi özel parçaları sattıkları şık dükkanlara göz atabilirsiniz. Burada ayrıca zarif mücevher eşyalarını, ince tasarımlı el çantaları ve ayakkabıları bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken caddelerde dolaşmak için çok fazla zaman harcamak istemeyenler için, çok sayıda markayı ve her türlü eşyayı tek bir çatı altında toplayan çok sayıda alışveriş merkezi vardır. Bu alışveriş merkezlerinde sadece yüksek moda mağazalarının yanı sıra, ev için eşya satan mobilya ve mağazaların yanı sıra yemek yiyebileceğiniz kafe, restoran ve teraslar da var. Bazı alışveriş merkezlerinde ayrıca sinemalar ve çocuklar için eğlencelerde vardır. Görkemli bir geçmişin mirasları üzerine kurulan İstanbul, bankacılık, telekomünikasyon, pazarlama, mühendislik ve turizm alanlarında hizmet veren uluslararası bir finans merkezidir. Uluslararası konferanslar, festivaller, fuarlar, defileler, spor ve sanat etkinlikleri, yaşam ve kent potansiyeli için yeni bir boyut sunuyor. İstanbul, dünyanın her yerindeki konferanslara her türlü destek ve hizmeti sunan, dünyanın en yoğun ‘kongre gezileri’ merkezlerinden biridir. En modern teknolojiyle donatılmış, ulaşım ve iletişimde mükemmel altyapıların yanı sıra çok çeşitli konaklama birimleri de vardır. Modern oteller sahildeki ahşap evlerin (yalı) yanında yer almaktadır. Mermer saraylar, rustik taş kaleler ve küçük balıkçı köylerinin yanında bulunan zarif muhafazalar ile birleştirilmiştir. Boğaz’ı görmenin en iyi yolu, normalde sahil boyunca zikzak yapan yolcu gemilerinden biri. Eminönü’ne çıkar ve İstanbul Boğazı’nın Asya ve Avrupa sınırlarında mola verir. Çok makul bir fiyata sahip olan gidiş dönüş yaklaşık altı saat sürmektedir. Özel bir gezi tercih ediyorsanız, gece veya gündüz mini yolculukları organize eden uzmanlaşmış ajanslar vardır. Yolculuk boyunca, muhteşem Dolmabahçe Sarayı’ndan ve daha sonra Yeşil Saraylar ve Yıldız Sarayı’nın imparatorluk pavyonlarından geçeceksiniz. Parkların kıyısında, 1874 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yenilenmiş ve şimdi büyük bir otele dönüştürülmüş olan Çırağan Sarayı bulunmaktadır. Boğaz’ın kıyıları boyunca, 300 metre boyunca mermerle süslenmiş ve süslenmiş cephelerde, suyun yumuşak hareketleri yansıtılmaktadır. Ortaköy’de, bir sonraki durakta, her Pazar sanatçısı, çalışmalarını bir açık hava galerisinde sergilemek için bir araya gelerek, insanların çeşitliliği tarafından çok hareketli bir ortam yarattı. Sokak tezgahlarından birinde lezzetli bir kumpir deneyin. Ve yüzlerce yıldır birlikte yaşamış olan kilise, cami ve sinagogu hayranlıkla izleyin. Türkiye’nin popüler hoşgörüsünün bir karşılığı.

İstanbul’un etkileyici geleneksel mimarisinin Ortaköy’de tutulması, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’ndeki dünyanın en büyük asma köprülerinden biridir. Kıyı ile gezi. Güzel Beylerbeyi Sarayı, Asya yakasındaki köprünün hemen yanında yer almakta ve sarayın arkasında İstanbul’un en yüksek noktası olan Çamlıca tepesi bulunmaktadır. Buradan İstanbul’un görkemli siluetine ve bahçelerinin güzel manzarasına hayranlıkla bakabilirsiniz. Karşı bankada, Arnavutköy’ün ahşap Osmanlı villaları, yakındaki Bebek’in lüks ve modern dairelerine zıtlık yaratıyor. Birkaç kilometre ötede, Rumeli Hisari ve Anadolu Hisari kaleleri, şehri koruyan nöbetçiler olarak, boğazın karşısına geçtiler. Küçüksu Sarayı olarak da bilinen Göksu Sarayı, Asya Hisarı yakınlarındaki Asya sahilini süslemektedir. İki kıta arasındaki ikinci bağlantı olan Fatih Sultan Mehmed köprüsü, bu iki kalenin hemen yanından kanalın iki tarafına da uzanıyor. Avrupa kıyısındaki Duatepe tepesinden, köprünün ve Boğaz’ın muhteşem manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Duatepe’nin altında, güzel Emirgan Parkı, laleler ilkbaharda çiçek açtığında renkler patlar. Asya kıyısında, şu anda İstanbul’un yüksek gelirli sakinlerinin tercih ettiği banliyö olan bir balıkçı köyü Kanlıca; İnsanlar, ünlü yoğurtlarını denemek için sahil şeridi boyunca yer alan restoran ve kafelerde toplanırlar. Kanlıca ve Çubuklu’dan hemen sonra Beykoz Korusu (İbrahim Paşa Ormanı), dinlenmek için çok popüler bir yer, hoş bir atmosferde taze ve temiz bir hava soluyabileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunmaktadır. Avrupa yakasına gelince, Tarabya Körfezi’nde yatlar, demirledikleri yerde dans ediyor gibi görünüyor. Kıyı yolu, Tarabya’dan Sarıyer ve Büyükdere’nin büyüleyici banliyölerine kadar tavernalar ve balık lokantalarıyla doludur. Sarıyer, İstanbul’un en büyük balık pazarlarından birine sahiptir ve lezzetli süt pudingi ve börek çeşitleri ile de ünlüdür. Sarıyer’den sonra boğaz genişler ve Karadeniz’e açılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here