Brezilyada Gezilecek Yerler

Brezilya’da Gezilecek Yerler

Başkenti Brasilia olan Brezilya Federal Cumhuriyeti’nin 26 eyaleti bulunmaktadır. Güney Amerika kıtasında yer alan Atlantik Okyanusu’nda çok uzun bir kıyıya sahip olan Brezilya 1500’lü yıllarda Portekizli kâşif Pedro Alvares Cabral tarafından pusulanın yönünü şaşırması sonucu isteği dışında keşfedilmiştir. Her ne kadar İspanyollar, Fransızlar, İngilizler ve Almanlar Brezilya’yı ele geçirmek için Portekizlilerle savaşlar yapsalar da Brezilya Portekizlilerin hakimiyetinde kalmıştır. Bu sebeple de resmi dili Portekizcedir. 200Milyon üzerinde nüfusa sahip olan Brezilya halkının geneli Hristiyan dinine mensuptur.Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler

Rio de Janeiro şehri Brezilya’nın en kalabalık şehirlerinden birisi ve her yıl çok fazla sayıda turistin ziyaret ettiği yer olarak biliniyor. Şimdi Rio’yu ilk kez ziyaret edecek bir turistin neler yapabileceğine bakalım.

Rio de Janeiro Karnavalı: Brezilya denince akla ilk gelen kuşkusuz her yıl şubat ayında düzenlenen Rio de Janeiro Karnavalı oluyor. Dünya’nın her yerinden karnavala katılan turistler ve Brezilya halkı 5 gün boyunca 12 okul tarafından hazırlanan muhteşem gösterilere şahitlik ediyorlar. Samba dansı, birbirinden gösterişli rengarenk ve ışıl ışıl kostümler, grubun simgesi olan süslü araçlar ve müziklerle yapılan bu görsel şova katılacak olan okullar aylar öncesinden hazırlanıyorlar. 1-1,5 kilometrelik bir geçit alanına sahip olan karnaval mekânında yapılan bu şovları görmeye gelenler gösteriyi tribünlerden izliyorlar. Her yıl gerçekleştirilen Rio Karnavalı’nın son günü birinci okul seçiliyor ve sona kalan okulda aynı futbolda olduğu gibi küme düşüyor. Dünyada Brezilya denince akla samba dansı, samba dansı denince de akla Rio de Janeiro Karnavalı gelir. Bu yüzdende aylar öncesinden biletleri satılan Rio karnavalı şubat aylarında Rio’ya giden hemen hemen her turistin ilgi odağı oluyor.

Hz. İsa Heykeli: Dünya’nın yeni yedi harikası olarak kabul edilen Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio şehrinin en yüksek tepelerinden biri olan Corcovado tepesinde bulunuyor. Bu tepeye trenle ve şehrin içerisinde bulunan muhteşem doğaya sahip yağmur ormanlarının arasından geçerek çıkılıyor. Tepeye ulaşanlar beton ve sabun taşından yapılmış, şehre kucağını açarcasına duran bembeyaz Hz. İsa heykeli ile karşılaşıyorlar. Rio de Janeiro’nun hemen hemen her yerini görebileceğiniz muhteşem bir manzarayı bu tepeden izleyebiliyorsunuz. Ayrıca yolu buraya düşen turistler anıtın önünde aynı heykelde olduğu gibi kollarını açarak resimler çektirmeyi ihmal etmiyorlar.Sugar Loaf: Rio’yu ziyaret eden turistlerin muhakkak çıktıkları bir tepedir. Görünüş olarak şeker kamışına benzediği için Şeker Tepesi olarak adlandırılan Sugar Loaf tepesine ulaşmak için iki kere teleferiğe biniliyor. Teleferiğe bindiğiniz andan itibaren Rio’nun güzelliğini görmeye başladığınız gibi Şeker Tepesi’ne ulaştığınızda da muhteşem Rio de Janeiro manzarasını görüyorsunuz.

Meşhur Plajları: Copacabana Plajı, Rio de Janeiro’nun en meşhur şarkılara konu olmuş plajlarından birisi. Çok uzun sahile sahip olan bu plajın denizi muhteşem güzel.

İpanema Plajı’da Rio’da turistlerin sıkça gittikleri en kalabalık ve meşhur plajlarından sayılıyor. Rio de Janeiro’nun keyfini Astrud Gilberto’nun meşhur “The Girl From Ipanema” şarkısını dinlerken, aldığınız Hindistan cevizi sütünden içerek ve aynı anda güneşlenirken çıkarabilirsiniz. Ayrıca İpanema Plajı yakınında bulunan Arpoador kayalıklarına çıkarak kalabalık bir ortamda güneşin batışını alkışlayarak izleyebilirsiniz.

Bu meşhur ve pırıl pırıl denizi olan kumsallarda futbol, voleybol ve futbol ile voleybol karışımı spor yapan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sahil boyunca koşabilir, yürüyebilir, yamaç paraşütü (Paragliding) ve sörf gibi sporları da yapabilirsiniz.

Maracada Stadı: Brezilya denince akla tabii ki futbol, futbol denince de Maracada stadyumu geliyor. Stadyuma belli bir ücret ödeyerek giriş yapıp görebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu stadyum olimpik bir stat ve statta konserlerde veriliyor.

İguazu Şelalesi ve İguazu Ulusal Parkı

İguazu Şelalesi: Güney Amerika’nın Brezilya, Paraguay ve Arjantin bölgesi arasında bulunan ve 275 şelaleden oluşan İguazu şelalesi, Brezilya bölgesinde 250 bin hektar alanı kaplıyor. Oraya kadar gidince muhteşem ötesi bir manzaraya sahip olan İguazu şelalesi turlarına katılabilirsiniz. Mükemmel bir doğa harikası olan bu şelale Brezilya’ya gidenlerin uğrak yerlerinden birisi oluyor.

İguazu Ulusal Parkı ve Kuş Parkı: Unesco, İguazu şelalesinin hem Arjantin hem de Brezilya taraflarında bulunan İguazu milli parklarını dünya mirası listelerine almış. Brezilya’nın simgesi olan tukan kuşu ve papağanları kuş parkında, korunmaya alınmış olan rakunları (Coati) ise milli parkta görebilirsiniz. Gezginler geniş bir alana sahip olan ulusal parkın içerisinde bulunan çeşit çeşit hayvanları görebilmek için bu parkta gezmek istiyorlar.

Salvador, Sao Paulo Ve Roraima DağıBrezilya’nın Bahia Eyaleti’nin başkenti Salvador’da bulunan UNESCO’nun dünya mirası listesindeki tarih kokan renkli binaları ile Pelourinho ve 1872 yılında kurulan Lacerda asansörü de turistlerin görmeyi düşündükleri yerler listesinde bulunuyor.

Brezilya’da ticaretin en çok yapıldığı yer olarak bilinen Sao Paulo’da turistik açıdan görülecek çok fazla yer olmamakla birlikte şehre gidenlerin sıkça ziyaret ettikleri meşhur yerler Paulista caddesi, şehir tiyatrosu ve grafiti caddesi oluyor.

Venezuela ve Brezilya arasındaki Roraima Dağı ise dünyanın saklı ve gizem dolu yerlerinden birisi ve gezginlerin dikkatini çekiyor.

Brezilya Genelinde Yeme Ve İçme Kültürü

Dünyanın en çok kahve üreten yeri Brezilya’dır. İçeceklerin başında kahve sonra hindistan cevizi sütü ve ardından enfes lezzetli egzotik meyve suları geliyor. Caju Amigo, Caipirinha ve Cauim ise Brezilya’nın milli içecekleri olarak sayılabilir.

Brezilya mutfaklarında ve restoranlarında en çok et, tavuk ve balık yemekleri tercih ediliyor. Pirinç ve fasulyeden yapılan yemekler ve ayrıca deniz mahsullerinden yengeç, karides ve ıstakozla yapılan yemekler en sık tüketilen yemekler olarak biliniyor. Hindistan cevizi sütüyle ve egzotik meyvelerle yapılan kızartmalar baharatlı soslarla ikram edildiğinde yiyenlerin damaklarına farklı bir lezzet sunuyor. Brezilya’ya gittiğiniz zaman Churrascaria et restoranlarında limitsiz bir şekilde yenilen ve şişe takılıp masada kesilerek sunulan leziz etlerden yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Brezilya’da hangi şehre giderseniz gidin her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunuyor. Fakat Rio karnavalı döneminde Rio’ya gidecekseniz muhakkak çok önceden otelinizi rezerve etmelisiniz. Hediyelik eşya olarak kahve, değerli taşlar, mücevherler ve karnaval kıyafetleri alabilirsiniz. Anlaşılan odur ki; Dünya’da eğlencenin doruklarda yaşandığı yerlerden birisi olan Brezilya hem eğlenmeyi sevenler hem futbol sevenler hem de gezmeyi görmeyi hatta yeni yerler keşfetmeyi isteyenlerin durak yeri olmaya devam edecek gibi görünüyor.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here