Filipinlerde Gezilecek Yerler

Filipinler’de Gezilecek YerlerFilipinler, Pasifik Okyanusu’nda 7641 ada ve adacıklara sahip başkenti Manila olan bir Güney Doğu Asya ülkesidir. Luzon, Visayas ve Mindanao adında 3 ana ada ve bunların adacıklarından oluşan Filipinler tropikal bir iklime sahip. 300 yıla yakın İspanyol sömürgesi altında yaşamış olan Filipinliler, 50 yıl kadarda Amerika’nın sömürgeciliğinde yaşadıktan sonra bağımsızlığını kazanmış. Resmi dil olarak Filipince ve İngilizce konuşuluyor ve ülkede yaşayan halkın geneli Hristiyanlık dinine mensup kişilerden oluşuyor.

Luzon adası ve Manila

Ülke uzun yıllar İspanya’nın sömürgeciliğinde yaşadığı için, Luzon adası üzerindeki Manila şehrinin genelinde bulunan tarihi yapıtların çoğu İspanyol mimarisinden oluşuyor. Bu tarihi eserlerin başında kiliseler ve şehrin bazı yerlerinde görünen kale surları geliyor.

II. Dünya savaşında Amerikalılar kullandıkları Jeepleri ülkelerine götürmeyip bırakmışlar. Bu Jeepleri Filipinliler değiştirerek Jeepney adını verdikleri şehir içi kullandıkları ulaşım araçlarını yapmışlar. Turistlerin çok fazla ilgisini çeken Jeepney araçlarından başka yanlarında üstü kapalı bir kişiyi taşıyan sebepli bisikletlerde ulaşım araçları olarak kullanılıyor. Manila’nın köylerinde ise müzikli ve şarkılı kağnılarla ulaşım sağlanıyor.

Yeni Manila bölgesi devamlı yenilerinin yapıldığı gökdelenlerden oluşuyor ve bu bölgede turistlerin alışveriş yapabileceği lüks mağazalar ve eğlenebilecekleri mekanlar bulunuyor.

Taal Yanardağı

Ülke genelinde 100’den fazla aktif ve pasif volkanik yanardağ bulunuyor. Filipinler’de turistlerin ziyaret etmeyi istedikleri yerlerden birisi Dünya’nın en küçük volkanik dağı olarak bilinen Taal yanardağı oluyor. Taal yanardağının bulunduğu yer matruşka misali iç içe geçmiş adalar ve göllerden oluşuyor. Turistler Taal yanardağının bulunduğu adaya Luzon adasından turlarla gidebiliyor ve muhteşem manzarası olan tepeye yürüyerek veya atlar ile çıkabiliyor.

Puerto Princesa Subterannean River

Palawan adasında bulunan dünyanın yeni yedi harikasından biri ve UNESCO’nun Dünya mirası listesinde bulunan Puerto Princesa (Yeraltı nehri) 8 km uzunluğunda ve bu nehri görebilmek için turistler tekne turlarına katılıyorlar. Yeraltı nehrinin içinde insana zarar vermeyen fakat bazı kişilerin ürkebileceği çok fazla sayıda yarasa bulunuyor. Turistler hem nehir içindeki sarkıtlara kafalarını çarpma ihtimali bulunduğundan hem de yarasa pisliklerinin kafalarına bulaşmaması için yeraltı nehrini kanolarla gezerlerken kask kullanıyorlar.El Nido adaları civarlarında ise görülmeye değer büyük ve küçük lagünler ayrıca Helikopter Adası bulunuyor. Turistler bu yerlere turlar ile gittiklerinde dalıyorlar veya kendilerinin kullandıkları kanolarla lagünlerin içinde tur yapıyorlar.

Boracay Adası

Yerli halkı bu adaya sahillerinin güzelliği ve pamuk gibi beyazlığı nedeniyle Filipince “pamuk” anlamına gelen Boracay ismini vermiş. Beyaz kumsalı ve turkuaz renkli berrak deniziyle dikkat çeken Boracay Adası’nın sahillerinde şnorkel yapan turistler rengarenk balıkları ve kumsala vuran deniz yıldızlarını görebiliyorlar. Boracay’da gün batımını izlemek isteyen turistler ilginç kanatları bulunan teknelerin kanatlarına oturup güneşin batışını seyredebilmek için denize açılıyorlar.

Dünya’nın meşhur ve turistlerin en sevdiği plajlarından birisi olan White Beach Boracay adasında bulunuyor. 4 kilometre civarında sahili bulunan White Beachte oteller bulunuyor ve 3 bölüme ayrılmış olan plajın her bölümü farklı özellikler taşıyor. Çok eğlenceli, orta eğlenceli ve sakin bölümleri olan White Beach’te gençler üzerinde tarih bulunan kumdan kaleler yapıyorlar.

Doğal güzellikleri görmek isteyen turistler Banaue’de bulunan, mükemmel manzarası olan merdivene benzer teraslardan oluşan pirinç tarlalarını ve aynı bölgede bulunan Batad köyündeki şelaleyi de görmeye gidiyorlar.

Coron Adası

Turistler için Coron Adaları Filipinler’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Filipinler’in kuzeyinde bulunan Dünya’ca ünlü Coron Adası’nın civarında 13 adet göl, birçok kumsal ve lagünler bulunuyor. Turistler turlarla gittikleri lagünlerde ve akvaryuma benzer denizde dalışlar yaptıklarında veya yüzdüklerinde denizin içindeki rengarenk balıkları görebildikleri gibi denize kök salmış ve kökleri dışarda bulunan ağaçları da görebiliyor.

Turistlerin Coron adasında en çok ziyaret edilen ettikleri göllerin başında “Kayangan Gölü” geliyor. Çıkılan deniz turlarıyla Kayangan Gölü’nün bulunduğu adacığa gidildikten sonra 367 basamak merdivenden tepeye çıkılıyor. Merdivenlerin sonunda dağların arasında bulunan göl ile karşılaşan turistler, bu doğa harikası yerde yüzebilmek için can yeleği giyiyorlar ve bu şekilde yüzebiliyorlar. Yine Kayangan Gölü’nün tepesinden etrafta bulunan Coron Adaları’nın manzarasını izleyebiliyorlar.

Bohol Adası

Plajları ve tatil köyleriyle Dünya’da oldukça meşhur olan Filipinler’deki Bohol Adası, muz yemeyen ve gözleri oldukça büyük olan Tarsiers Maymununa ev sahipliği yapıyor. Bu maymun türü Dünya’da sadece Bohol Adasında bulunuyor. Turistler bu maymun cinsini görebilmek için ormanın içinde gezintiye çıkıyorlar. Tarsiers maymunları genellikle gündüzleri uyuduğu için kesinlikle konuşmanın ve maymuna dokunmanın yasak olduğu bu ormanda Tarsiers Maymunu’nu gören turistler hayretler içerisinde kalıyorlar.Loboc nehrinde müzikli tekne turunda yemek yerken nehrin eşsiz doğasında gezintiye çıkan gezginler, ilk duraklama yerinde kadınlardan oluşan gitarlı koroyla şarkılar söylüyor ve yerde sallanan bambu çubuklarından atlaya atlaya dans ediyorlar.

Macera seven turistlerin ilgi odaklarından biride Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills) ve bu tepelere çıkıp mükemmel bir doğa manzarası seyretmek oluyor. Bu tepeler Harry Potter filmlerinin bazı bölümlerinin çekildiği yerler olarak da biliniyor. 1000’in üzerinde tepenin bulunduğu Çikolata Tepelerinde maceracı gezginler çelik halatlar ile bağlanıp bir tepeden diğer bir tepeye, çekil halat üzerinde cambaz misali bisiklet (zipbike) sürerek çılgınca eğleniyorlar.  Ayrıca çelik halatlara bağlı ve yatar pozisyonda tepeler arası kollarını açarak kuş gibi uçuyorlar.

Bunların dışında turistler Panglao Adası’nda bulunan Alana Beach’te dalış yapıp plajda masaj yaptırılabiliyor. Cebu Adası’nda deniz, kumsal ve güneş kucaklaşan turistler vakitlerini çeşitli koylarda yüzerek geçiriyorlar ya da yine bu adada bulunan görülmeye değer tarihi evleri geziyorlar.

Filipinler’de Yeme-İçme Nasıldır?

Sokakta yemek yenen ülkelerden biriside Filipinler. Baş yemekleri arasında pirinç lapası geliyor ve ekmek yemeyip onun yerine pirinç lapası yiyorlar. Ülkede deniz ürünleri sıkça tüketiliyor ayrıca tavuk ve kırmızı ette ülke genelinde yeniyor. Adalarda İspanyol yemek kültüründen tapas ve paella yapan restoranlar bulabilmek mümkün. İtalyan pizzaları ya da Dünya mutfağından yemekler yiyebilme imkânı da var. Adaların genelinde meyve tezgâhları göze çarpabiliyor. Egzotik meyvelerden yapılan meyve suları ve her yerde ananas suyu içilebiliyor. Filipinler’de tek dikkat edilmesi gereken şey; Filipin haklı akla hayale gelmeyecek hayvanları yiyorlar bu sebeple bu hayvanları yiyemem diyenlerin biraz özellikle sokak yemekleri yerken dikkat etmesi gerekiyor.

Hediyelik eşya olarak Filipinler’i simgeleyen minyatür eşyalar, sedeften yapılmış ürünler ve Coron adasından inci ya da inciden yapılmış takılar alınabilir. Filipinler’de her bütçeye uygun olan otel bulunuyor. Yeme – içmenin, konaklamanın ve alışverişin ekonomik olduğu Filipinler’de tatil yapmak Dünya’da pek çok kişinin hayali ve her turistin bu hayali gerçekleştirmesi kendileri için çok keyif verici olacaktır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here