Hoşgörü Şehri Hatay.

Hatay bir medeniyetlerin merkezi ve tükenmez bir tarih hazinesidir.

Bir yerleşim yerinin ilk kanıtı olan Epipaleolitik’e (M.Ö 40.000-9.000) bizi götürür ve Samandağ-Çevlik, Antakya-Şenköy ve Yayladağ-Üçağızlı’da bulunan mağaralarda tarih yeniden keşfedilebilir. M.Ö. 9.000’den itibaren Hatay, Akkadians, Hürriyet, Hitit, Asur, Pers, Makedon, Romalı, Arap, Bizans, Selçuklu, Haçlı, Memlük ve Osmanlı tarafından kontrol edildi.

İncil’deki Antakya şehri, büyük dağlarla çevrili verimli bir ovada Asi Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Bir zamanlar Selçuklu krallığının başkenti, zenginliği ve lüksüyle ünlüydü. Yedinci yüzyılda Antakya, Hıristiyan kilisesinin ataerkil beş merkezinden biriydi; Roma, İskenderiye, Kudüs ve İstanbul. Roma döneminde kent, ticaret ve kültür sayesinde en zenginlerinden biriydi. Burada da ilk defa bir Hristiyanın adı yazılmıştı. Peter Grotto ya da Aziz Peter Kilisesi olarak bilinen mağara, Havari’nin Antakya ziyareti sırasında vaaz verdiği ve Hristiyan ibadetinin ilk evlerinden biri olarak kabul edildiğine inanılmaktadır.

Hristiyan dünyasında Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde bulunan bu kilise, Hristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemin tek ayakta kalan yapısı olan, Roma veya Kudüs kentleri kadar kutsaldır. 1963 yılında papalık bu alanı bir hac yeri olarak belirledi ve aynı zamanda dünyadaki ilk katedral olarak tanındı. Her yıl, 29 Haziran’da Hristiyanların katıldığı Aziz Peter Kilisesi’nde ve dünyanın dört bir yanından gelen din adamları tarafından özel bir dini hizmet düzenleniyor. Bu ilkel kiliseye ek olarak, Antakya’da dünyanın en zengin ikinci mozaik koleksiyonuna sahip bir Katolik Kilisesi, bir Yunan Ortodoks Kilisesi ve Arkeoloji Müzesi’ni (Mozaik Müzesi olarak da bilinir) görebiliriz. Antakya’da da, Habib-i Neccar Camii gibi, tarihi önemi büyük olan Osmanlı mimarisinin örneklerini bulabilirsiniz.

Antakya’dan 7 kilometre uzaklıktaki Harbiye (Dafne) geziler için iyi bilinen bir alan, bitki örtüsü ile dolu ve bol suyla kutsanmış bir cennet. Efsaneye göre, Apollo’nun güzel bir perisi olan Daphne’yi orada gördüğü ve ona aşık olduğu yer burası idi. Yaklaşmaya çalıştığında, Daphne kaçtı ve Apollo onu takip etmeye başladı. Kaçış olmadığını fark eden Daphne, “Toprak Ana’ya” dua etti, korunmasına yalvardı ve Apollo ona ulaştığı gibi onu bir defne ağacı haline getirdi. Defne yapraklarının taçları şiir ve askeri yeteneklerdeki mükemmelliği ödüllendirmek için kullanılır. Daphne’nin gözyaşlarının hala Harbiye şelaleleri üzerinde aktığı söyleniyor. Türkçede Defne, kökeni doğal olarak perisinin adı olan Defne’dengeliyor. Bu ağacın uçucu yağları, tamamen doğal olan ve terapötik tedaviler için şiddetle tavsiye edilen ünlü defne sabununun yapımında kullanılır.

Hatay’daki bir başka antik kent, Alejandreta’dır (İskenderun). Bu kentin temelleri, Makedonların Kralı Büyük İskender’in, Persos’taki Pers Kralı III. Darius’a karşı kazandığı zaferden sonra MÖ 333’ten kalmadır. Aynı adı taşıyan Körfez’in dar kıyısında uzanan ve hemen arkasında bir duvar gibi yükselen Amanus dağlarının eteklerinde (Nur Dağları) bulunan modern bir ilçedir. Tüm yıl boyunca yeşil ve sıcak olan bu turizm merkezi, aynı zamanda hareketli bir ticaret limanıdır.

Pitoresk denizi ve kumlu plajları ile bölgenin en önemli rekreasyon alanlarından biri olan Arsuz’u ziyaret etmeye değer. Kaybedilmemesi gereken diğer tarihi yerler; Liman Sütunu, Frank Limanı, Kale Harabeleri, Şalen Kalesi, Sarıseki Kalesi ve Bakras Kalesidir.Önemli Arabistan karavan rotalarının kontrolü için hayati bir bölgedir. Aynı bölgede, Yunus Sütunu vardır. Bazı inanışlara göre, Hz. Peygamber’in büyük balığın ortasından salındığı yer, aynı zamanda antik Kilikya kentine açılan kapının parçası olan Jonah’ın sütunun bulunduğu yerdir.

Samandağ, başlangıçta Selçuklular tarafından MÖ 310’da Seleucia Pieria olarak kurulan önemli bir limandır, ancak Çevlik’te Epipaleolitik dönem yerleşimlerinin kanıtları vardır. Daha önce şehir, başkent olan Antakya’nın deniz limanı olarak birleştirildi.Bir Dor tapınağının kalıntıları görülebilir. Roma döneminde, şehir sıklıkla bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. Eski liman, dağlardan alüvyonla sürekli su basması tehdidinde bulunan Asi Nehri’nin ağzında bulunmaktadır. Bunu önlemek için, Roma İmparatoru Vespasian, MS 1. yüzyılda Titus tünelini inşa etti (1.330 metre uzunluğunda bir kanal). Tünelin yakınındaki kayalıkların kireçtaşı ile oyulmuş, Roma dönemine tarihlenen on iki mezar var, Beşikli en büyük ve en ünlü olanıdır.

Samandağ zirvesinde yer alan San Simón Manastırı, sütunların üstünde yaşayan stilitlerin, çapaların bulunduğu V. Yüzyıldan kalma bir sığınaktır. Kurucusu San Simón, manastırdaki dini çalışmalarını bitirdiğinde, kendisini üç yıl boyunca şehir dışındaki bir hücreye kilitledi. Daha sonra şehre yakın bir dağa tırmandı ve uzun yıllarını doğal taştan oyulmuş bir sütunun tepesinde geçirdi. Popüler inanışa göre, sütun 13 metre yüksekliğe ulaşmıştır.

Simon Manastırında ve Hristiyan dünyasının bazı inanışlarında bazı hastalıklar ya da zihinsel bozukluklar yaşayan insanlar, şifa ümidiyle buraya geliyorlar. Samandağ’daki Musa Dağı eteklerinde, Hatay ilçesinde bulunan ve çoğunlukla Vakıflı’da yaşayan Ermeniler, çevre köylerle iyi ilişkiler içindedirler. Kültürel çeşitlilik bu bölgeye gittikçe daha fazla dikkat çekiyor. Hatay’da karides yemeğini pişirme ve soslama konusunda aşçılar çok iyidir. Buğday unu ve eritilmiş peynire dayanan sıcak bir tatlı olan künefe ve sarımsak, kırmızı biber ile baharatlandırılmış bir nohut püresinden oluşan meze olan humusu tatmaktan keyif alacaksınız. Masa, sandalye veya diğer nesneler gibi oymalı ahşaptan oluşan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Akdeniz’in uzak kuzeydoğusunda Selçukluların eski başkenti olan Antioquia bulunur. Asi Nehri’nin kıyısında, Hristiyan isminin ilk kez geçtiği şehirdir. Burada diğerleri arasında San Pedro, San Pablo ve San Bernabé gibi dini insanların yaşamları geçmiştir. Her köşesinde lüks ve zenginliklerin hakim olduğu bir şehir olan ve İncil’de isimi geçen şehirlerinden biridir. Roma döneminde ve daha sonra, Bizans döneminde Antakya, bölgedeki en zengin şehirlerden biri olarak, ticari ve kültürel alanlardan biri olarak kalmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here