İzmir Özderede Gezilecek Yerler

Özdere İzmir’in gezilecek – görülecek güzel mekanlarından biri. Bu yazımızda Özdere’de gezilecek yerleri paylaşmayı hedefliyoruz. Turistik İzmir ilçeleri arasında birinci sırada yer alan bu ilçemiz İzmir Menderes’e bağlı harika bir kıyı beldesidir. Gümüldür sahil boyunun devamında yer alan bu şirin belde hem yeşil hem de mavinin buluştuğu bir bölgedir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan beldemizi gezmeden önce Gümüldür’ü gezmenizi tavsiye ederiz. Bu arada Menderes ilçesinde yerleşke olan bu kıyı beldesinin Bakanlar Kurulu’nca onaylanmış ilk ve tek turizm bölgesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Toplam 10.000+ yatak kapasitesine sahip bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır Şimdi dilerseniz Özdere turumuza başlayalım..

İzmir’in Turistik Beldesi: Özdere

  • Nüfus kışları 15.000 yazları +100.000
  • Sahil şeridinin toplam uzunluğu 55 km
  • Yerel halk turistik ziyaretlerden kazanmaktadır. Bunun dışında balıkçılık ve avcılık yaygındır.
  • Bölgeye ait yerel yemekler; Topalak, Tavuklu böreği, Kulaklı çorbası.Kalemlik Orman Kampı

Yeşili son nefesinize kadar tadabileceğiniz bol oksijenli ormanlarımızdan biri olan Kalemlik’in sahil şeridine çok yakın olduğunu belirtmek isteriz. Yani kamp yaparken deniz sefanıza da yer vermeniz mümkün. Çok az nüfusu olan bu yerleşkenin kıyı alanı o kadar mavi ki görür görmez mest olacaksınız. 40 hektarlık alanda 500+ çadır kuruludur.  Kalemlik Milli Parkı olarak da bilinmektedir. Bu alanda pek çok soyunma yerleri, yeme – içme için küçük küçük farklı farklı lezzetler sunan kafe ve lokantalar. Arabalar için kampın hemen girişinde otoparklar bulunmaktadır. Ormanda pek çok ağaç türü olmakla beraber geneli Kızılçam ve Meşe ağaçlarıdır.
 Selçuk Efes Antik Kenti

Müze kart ile ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz tarihi bir mekan. Birbirine iç içe geçmiş Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar da bu alana çok yakın. Tek bir girişi olan bu mekanı gezmeyi deneyebilirsiniz. İyi korunmuş bir antik kent olan Efes Antik Kenti özellikle Hristiyan turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Antik kentin hemen yanında bulunan Meryem Ana Evi’ni ziyaret ederken biraz dinlenmek, bir şeyler atıştırmak ya da sıcak içeceklerin tadına varmak isterseniz bu alanda ek bir kafede yer almaktadır. Merak etmeyin turist akınına uğrasa da oldukça ucuz bir yer. Meryem Ana Evi’nin hemen tepesinde ise daha az bakımlı olan Yedi Uyuyanlar’a geçerek tepeden bir görüntü elde edebilirsiniz.
Ayasuluk Kalesi
Özdere Selçuk bölgesinde yer alan bu kale St. John Kilisesi ile birbirine çok yakın. Hem antik kent gezmek hem de eski dönemlerden kalan bu kaleyi çok fazla yürümeden ziyaret etmek isteyenler için değişik bir mekan daha. Kale ufak bir tepenin üstünde yer alıyor. Kaleye giderken antik döneme ait harabeleri ve kazı alanlarını da gezebilirsiniz.Çukuraltı Plajı
Sahil uzunluğu 250 metre olan bu plaj kısmı Özdere beldesine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Denizi açık mavi olup en fazla 10 metre derinliğe kadar ulaşabilirsiniz. Tüm ziyaretçilere açık olup tamamen ücretsizdir.Maydanoz Koyu
Ahmetbeyli beldesine 2 km uzaklıkta yer alan bu koyun sahil kısmı taşlıktır. Yeşil ile mavinin buluştuğu bu alana gelecek olursanız yirmi dakikanızı ayırarak tepesine çıkmanızı ve orada fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz. Güzel bir piknik ya da mangal da yapabilirsiniz. Denize girmek isterseniz sığ olduğunu belirtmek isteriz. Çocuklarınız için de gayet ideal.
İzmir Özdere’de Gezilecek Diğer Mekanlar

–         
Zindancık Koyu

–         
Göl Yatağı Koyu

–         
Kuyubükü

–         
Göktürk Plajı
Hepsi birbirine çok yakın olan bu plaj ve koylarını gezmek için iki gününüzü ayırmanız gerekir. Hem gezmek hem de daha fazla vakit geçirmek yani kalmak isterseniz uygun bütçelerle konaklama yapabilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanına yakın olduğunu da hatırlatalım. Az nüfuslu, hem kırsal hem de mavi bir denize sahip alanlardan biri olan Özdere’yi çok kalabalık olmadan ziyaret etmek isteyenlere Nisan – Mayıs – Eylül – Ekim aylarını tavsiye ederiz. Kalabalık olsun fark etmez derseniz Haziran – Temmuz – Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here