Ana sayfa Gezi / Seyahat Kanallar Diyarı Gondollar Şehri Venedik

Kanallar Diyarı Gondollar Şehri Venedik

134
0

Kanallar Diyarı Gondollar Şehri Venedik

İtalya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan ve pek çok kişi tarafından “Denizin Gelini” olarak adlandırılan Venedik, milattan sonra 811 yılında kurulmuş. İtalya’da önemli şehirlerinden birisi olan Venedik, 12. ve 16. yüzyılları arasında Avrupa’nın en önemli liman kentinden birisi olmuş. Şehir mimari olarak 150 Kanal, 417 köprüden ve 118 adadan oluşuyor. Şehirde ulaşım teknelerle ve gondollarla sağlanıyor. Şehrin sembolleri olan gondollar yaklaşık olarak 800-900 yıldan bu yana kullanıldığı gibi en çokta turistlerin ilgi odakları arasında yer alıyor. Hemen hemen şehri ziyaret eden her turist muhakkak bir kez bile olsa gondola binmeyi istiyor ve gondol ile şehrin turuna çıkıyor. Romantik şehir olarak da bilinen Venedik’in birazda tarihi yapıtlarını tanıyalım:

Venedik’ Rialto Köprüsü

Venedik şehrinin en meşhur köprüsü Rialto… Turistlerin muhakkak ziyaret ettikleri bu köprü 16. yüzyılda inşa edilmiş. Daha önceleri birkaç kez tahtadan yapılan köprü kendiliğinden yıkılınca yerine mermerden olan şu an ki Rialto Köprüsü yapılmış. Şehrin Rialto semtinde olan bu köprü, San Polo ile San Marco’yu birbirine bağlamak için büyük kanal üzerine yapılandırılmış. Köprü üzerinde ise çeşit çeşit dükkanlar bulunuyor. Büyük kanal üzerindeki bu köprüye giderseniz kanalı arkanıza alarak muhakkak resim çekilmelisiniz.

Dükler Sarayı (palazzo Ducale di Venezia) ve İç Çekiş Köprüsü

Venedik’in San Marco Meydanı’nda bulunan ihtişamlı Dükler Sarayı inşa edildiği dönemlerden itibaren şehrin yönetimi için kullanılmış, fakat 1900’lü yılların başından itibarense müze olmuş. İç Çekiş Köprüsü ise Venedik hapishanesiyle gotik tarzda yapılmış olan Dükler Sarayı’nı birbirine bağlıyor. İdam kararı verilen mahkumlar son kez bu köprüden geçerken köprüde bulunan pencerelerden Venedik’e bakarak ah diye iç çekerlermiş ve bu sebeple köprüye bu ad verilmiş.

San Marco Meydanı ve Bazilikası

Venedik’i ziyarete gelen turistlerin pek çoğu görkemli San Marco Bazilikası’nı görmek için şehre geliyorlar. San Marco’yu ölümünden sonra defnetmek için yapılan Bazilika iki kez yıkılmış ve şu an ki son inşası ise 1094 yılında tamamlanmış. Bu bazilikanın ismi de bulunduğu meydana verilmiş ve meydanın ismi San Marco Meydanı olmuş. Dükler Sarayı’nın da üzerinde bulunduğu San Marco Meydanı’nda ayrıca Campanile Kulesi’ de bulunuyor.

Campanile Kulesi

9.yüzyılda yapılan bu kule birkaç defa yıkılmış ve 1912 yılında yeniden inşası tamamlanmış. Campanile Kulesi’ne asansörle çıkıldığı zaman tüm şehri görebilme imkânınız oluyor. Aziz Mark’ın Çan kulesi olarak da bilinen kule Venedik’e yolu düşen herkesin ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Ayrıca Venedik’in büyük kanal üzerinde bulunan ve oldukça gözde olan Ca’ D’oro Sarayı’da önemli tarihi yapıtlardan birisidir. Fenice Tiyatrosu ve Meryem Ana için yapılan Santa Maria Della Salute Bazilikası’da Venedik’e yolu düşenlerin sıkça görmeye gittikleri yerler arasında sayılıyor.

Venedik’ten Alınabilecek Hediyelik Eşyalar Nelerdir?

Venedik denince hediyelik eşyaların başında birbirinden güzel rengarenk maskeler akla geliyor. Bu maskeler meşhur Venedik festivallerinde kullanılıyor. Birbirinden güzel Murano camları ise yine hediyelik eşya olarak tercihler arasında yer alıyor. Burano adasında üretilen muhteşem Burano dantelleri de popülaritesini hiçbir zaman yitirmiyor ve satın alınan hediyelik eşyalar arasında bulunuyor. Bunların dışında şehri simgeleyen küçük hediyelik eşyalardan da alınabilir.

Venedik’te Ne Yenir Ve Ne İçilir?

Bir İtalya şehri olan Venedik’te pizza ve makarna çeşitleri çok kolaylıkla bulabileceğiniz yemekler arasında geliyor. Venedik’e gittiğiniz zaman Risotto yemeyi de ihmal etmemelisiniz. Tabi tatlıların başında ise Tiramisu ve dondurma geliyor. Ayrıca tatlı olarak Panna Cotta, Parrozzo ve enfes lezzetli Cannoli’lerden de yemelisiniz. İçecek olarak da meşhur İtalyan kahveleri ve İtalyan şaraplarını söyleyebiliriz.

Yolu Venedik’e Düşenler Nerede Konaklayabilirler?

Yeni evlenenlerinde balayı tatili olarak seçtikleri Venedik, Avrupa’da romantik aşıklar şehri olarak da biliniyor. Venedik’te her bütçeye uygun oteller bulabilmek mümkün. Şehre gitmeden önce yapacağınız otel rezervasyonları ile bütçenize uyan otelleri daha kolay bulabilirsiniz.

Venedik yılın 4 mevsimi ziyaret edilebilecek şehirlerden birisi, fakat kış aylarında suların biraz yükselmesi nedeniyle şehrin sadece San Marco Meydanı’na biraz su basabiliyor. Bütçenizi ayarladığınız zaman ve otelinizi de rezerve ettikten sonra yolunuzu muhakkak Venedik’e düşürmelisiniz. Venedik’ e yolunuz düştüğünde ise gondol ile şehir turu yapıp, Venedik’in ihtişamlı yapıtlarını ziyaret edip, muhteşem lezzetli yemeklerinden de yiyip öyle dönmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here