Kapadokya estetik açıdan, peri bacaları ve medeniyetlerin mimarisi ile insan ruhuna dokunuyor.

Kapadokya bölgesi, Anadolu’nun merkezinde eski bir volkanik bölgenin ortasında yer almaktadır. Milyonlarca yıl önce, Erciyes, Hasandağ ve Güllüdağ dağlarının üçü aktif yanardağlardı. Aslında, bu aktivite tarih öncesi resimlere göre en azından Neolitik dönemde belirli aralıklarla aktif olarak kalmıştır.

Kapadokya, hayallerin ötesinde peribacaları!

Volkanik püskürmeler o kadar güçlüydü ki bazı yerlerde lav 150 metre kalınlığa ulaştı. Milyonlarca yıldır, volkanlar, rüzgar, yağmur ve buz, şimdi ki Kapadokya olarak bildiğimiz bölgeyi yontmuştur. Peyzaj aşınırken bazalt taşları kaldı, konik yapılar oluşturarak bazıları 45 m yüksekliğe ulaştı.

Yöre halkı bu eşsiz kaya oluşumlarına “peribacaları” diyor, yıllar boyu süregelen bir isim. Doğa, bu bölgeyi süsleyen ilk sanatçıysa, asırlarca Anadolu’nun sakinleri kayaları kazan, evler, kiliseler ve 250’den fazla yeraltı şehri kazıyanlar olmuştur.

Kapadokya, ziyaretçilere insanın eliyle yarattığı ve en coşkulu hayal gücünü aşan eserlerle zarif bir şekilde süslenmiş, olağanüstü bir doğa manzara ziyafetini sunuyor. Eşsiz doğal özelliklere sahip, doğal ve kültürel peyzaj unsurlarının uyumlu bir birleşimini gösteren Kapadokya, büyüleyici bir açık hava müzesi ve insanlığın kültürel mirasının eşi görülmemiş bir örneğidir. Kapadokya, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerini kapsar. Çoğu insan için, adı Uçhisar’ın yerlerini gösteriyor,

Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara, milyonlarca yıldır arazinin fantastik şekillerle biçimlendirildiği şehirler. Gizemli görünen peri bacaları, hepsi metrelerce yükselen ve öbür dünya gibi görünen bir atmosfere sarılmıştır. Birkaç metre derinliğe kadar uzanan şehirler ve ibadet yerleri bulunmaktadır. Tabiat Ana’nın titizlikle hayal gücünü zorlayan mucizeler gerçekleştirdiği ve tarihin, kültürün, sanatın ve toplumun canlı öğelerinin yakından ilişkili olduğu Kapadokya bölgesinde kısa bir gezi için hazırlanın. Kendini renkli ve aydınlık bir ortama daldırmak isteyenler için Kapadokya’yı ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Tarih öncesi çağlardan beri Kapadokya bölgesi yaşamaktadır, keşfedilen en iyi örnekler Niğde’deki Köşk Höyük’te, Aksaray’daki Aşıklı Höyük ve Nevşehir’deki Civelek mağarasındadır. Tunç Çağı’nın ortasında, Kapadokya, yoğun ticareti nedeniyle Asur uygarlığının etkisi altına girmiştir. Bu dönemde yazı insanlığa tanıtıldı. Araştırmacılar, metinleri vergi düzenlemeleri, faiz oranları, evlilik sözleşmeleri, ticari anlaşmazlıklar ve daha birçok şeyden bahseden çivi yazısı yazısı ile yazılmış kil tabletleri – Kapadokya’nın bir çok bölgesinde çok sayıda keşfetmişlerdir. Hattis, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar, Kapadokya’nın güzelliğine hayran kaldılar ve bu topraklardaki varlıklarının izini sürdüler ve bu bölge için fetihler düzenlediler. Kendini bu saldırılardan korumak için, bölge sakinleri işgalciler tarafından tespit edilmekten kaçınmak için girişi gizlenebilecek mağaralarda ve yer altı tünellerinde yaşamaya karar verdiler. Bazen uzun süre saklanmak gerektiğinden, bu ilkel konutlar silahlar, yiyecek saklamak için yerler, depolar ve hatta ibadet yerleri olan yeraltı şehirleri haline geldi. Bu yeraltı şehirlerinden bazıları Hıristiyanlık dönemine kadar uzanıyor.

İlk yüzyılın başında, Roma zulmünden kaçan Hristiyan grupları, sığınmacı olarak Kapadokya’da erişilemeyen yerlere taşınmaya başladı. İkinci yüzyılda Kudüs’ten Antakya ve Caesarea (Kayseri) ile gelen bir grup, şimdi Derinkuyu olarak bilinen bölgeye yerleşti. Kolayca kazılan bir volkanik arazi bulmuşlar ve doğal mağaraları birbirine bağlayarak genişletmeye ve ayrıca umutsuzca aradıkları barışı ve güvenliği buldukları evleri, şapelleri, kiliseleri ve manastırları inşa etmeye başlamışlardır.

Kapadokya’da yaklaşık 500 kilise ve şapelin olduğu söylenir. Mimari, tasarım ve dekorasyon çeşitliliği ve sanatı büyüleyici ve şaşırtıcıdır. Tek, çift veya üçlü gemiler, haç biçimli bitkiler, salonlar, koridorlar, apsiler, kubbeler, sütunlar, sütunlar ve daha pek çok örnek  kayalarda oyulmuş bu kiliselerde bulunabilir. Kiliselerin çoğu zarif bir şekilde boyanmış fresklerle dekore edilmiştir. Bu yapıların ve yeraltı şehirlerinin restorasyon, onarım ve bakımının anıtsal görevi, yılda binlerce ziyaretçi almasına rağmen devam ediyor.

Kapadokya hakkında gerçekten çarpıcı olan, Türklerin geçen yüzyıla kadar yaşadığı yeraltı şehirlerini oluşturan evlerin doruklarıdır (“peribacaları” olarak bilinir). Bu evler normalde merdivenlerin, drenaj sistemlerinin, havalandırma akımlarının ve ortak mutfakların birleştirdiği dört veya beş yüksekliğe sahiptir. Ayrıca, dar bir koridordan erişilen büyük bir merkezi kubbeye sahip Elmalı Kilise yeşil ve kırmızı tonlarla boyanmış görkemli fresklere sahip Tokali kilisesi gibi kiliseler de korunmuştur. Ancak bu tarihi tanıklık, yeni inşaatlar yaratarak, izini takip eden doğanın erozyonu pahasına kayboluyor. Kapadokya’nın inanılmaz oluşumları arasında kaya kiliseleri ve şehirleri de vardır.

İç Anadolu yanardağları, bölgenin garip oluşumlarının doğasıdır. Daha sonra, karasal dönemde, Avrupa’daki Alpler ve Güney Anadolu’daki Toros Zincirleri oluşana kadar erozyon yıkımına devam etti. Bu Kapadokya’da çatlaklara, çöküntülere ve kıvrımlara neden oldu. Develi, Melendiz ve Keçiboyduran böyle ortaya çıktı. Çok sayıda patlamanın ardından, İç Anadolu dağ silsilesi kuruldu. Lav çöküntüleri örterek yaylayı yaydı. Yağmur, rüzgâr ve nehirler, sıcaklık ve çözülme yardımı ile gerisini yaptı. Ihlara kanyonunu oluşturan Melendiz Nehri, Hasan Dağı, en güzel dağlara katılıyor, Kapadokya’da gezilebilecek doğal oluşumlardan sadece birkaçı bunlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here