Ana sayfa Gezi / Seyahat Safranbolu’yu Geziyoruz

Safranbolu’yu Geziyoruz

98
0

Safranbolu adını bölgede yetişen safran bitkisinden almaktadır. UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine alınan ilçe, mimari yapısını günümüze kadar koruyabilmiş nadir tarihi bölgelerden biridir. Yöresel  Safranbolu evleri ve mutfağı ile hayran kalacağınız bir tatil beldesidir.

Nasıl Gidilir?

Safranbolu’ya otobüs ile ulaşım Karabük üzerinden gerçekleşmektedir. Karabük’ten otobüs firmalarının servisleri ile 10 Km. mesafe de yer alan Safranbolu’ya gidebilirsiniz. İstanbul Safranbolu arası mesafe 406 Km. ve Ankara Safranbolu arası mesafe ise 240 Km.’dir.

Nerelere Gidilir?

Safranbolu Karadeniz iklimini taşıdığı için her an yağmur yağma ihtimaline karşılık tedbirli olmanızı tavsiye ederiz. Safranbolu da gezilecek birçok yer mevcuttur. Merkez de yer alan çarşılarında gezerek hem mimari güzelliklerini yakında görebilir hem de sevdiklerinize hediye alma imkanı bulabilirsiniz. Bunun dışında Tarihi önemi olan Cinci Hoca Hamamı ve Cinci Hoca Kervansarayı, Eski Hükümet konağı, Saat Kulesi, Güneş Saati, Eski Tabakhane, Eski Değirmen gezilebilecek yerler arasındadır.

Muhteşem Safranbolu manzarasının tadına bakmak istiyorsanız eğer Hıdırlık tepesi, Mezarlık ve Kale, Hasandede kayası, Şahbalı, Gümüş Tepesi, Hastane Altı, Küpçü Tepesi gibi seyir terasları yer almaktadır. Hacılarobası’nda bulunan Kaya Mezarları ve Gümüş Tepesi Höyüğü ise Arkeolojiye meraklı tatilciler için Arkeolojik alanlardır.

Ne Yenir?

Safranbolu yöresel adetlerini günümüze kadar taşıyabilen nadir bölgelerimizden biri olması nedeni ile yöresel mutfağı da kendine hastır. Türk- Osmanlı mutfağının en güzel örnekleri ile dolu Safranbolu yemeklerine Tarihi Safranbolu evlerinin restore edilmesi ile yapılmış Restaurantlar da bakabilirsiniz. Yörenin en meşhur lezzetleri ise; Gözleme, kuyu kebabı, yayım makarnası, su böreği, ev baklavası, fındıklı, şamfıstıklı, güllü ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu Lokumu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here