Singapur’da Gezilecek Yerler

Malay dilinde Aslan şehri olarak da bilinen Singapur, Malay Yarımadası’nın güneyinde bulunuyor. Singapur’da başkent olmadığı gibi tek şehirli bir ülke biliniyor. Tropikal bir iklime sahip olan Singapur’da resmi dil olarak İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilce konuşuluyor. Singapur’un ekonomisi gemi ticareti ve bankacılıkla işliyor. Çok uluslu olan ülkede çoğunlukla Budist, Hıristiyan ve Müslüman kesim yaşıyor. Singapur genel olarak yasaklarla dolu, güvenli ve çok temiz bir ülke olarak biliniyor. Tuvalet sifonu çekmemek, sakız çiğnemek ya da ülke içerisine sakız girdirmek, yüksek sesle konuşmak, çevreye çöp veya izmarit atmak gibi ilginç ama bir o kadarda faydalı olan yasaklara uymayanlar yüksek para cezası ödüyorlar.Singapur’da Görülmesi Gereken Yerler

Her ne kadar tek şehirli bir ülke olsa da Singapur’da gezilip görülebilecek çok fazla yer bulunuyor.

Merlion Heykeli

Merlion Heykeli Singapur’da 5 yerde bulunuyor ve ülkenin simgesi olarak kabul ediliyor. Yarısı balık yarısı aslan olan heykelin ağzından 24 saat boyunca su fışkırıyor. Bu manzarayı gören turistlerin çoğu heykeli arkalarına alarak muhakkak resim çekiliyorlar.

Marina by Sands

Singapur’un son yıllarda simgesi ve Dünya’nın ünlü gökdelenlerinden olan Marina by Sands yaklaşık olarak 6 milyara yapılmış. 3 Büyük gökdelenin tepesinde gemi figürü şeklinde bir bölüm bulunuyor. Yerden 200 metre kadar yükseklikte 57’inci katta bulunan teras bölümünde adına “Sonsuzluk Havuzu” dedikleri bir havuz bulunuyor. Burada yüzebilmek için otelde en az 1 gece konaklamak gerekiyor, otelde konaklayanlar şehrin manzarasını tepeden seyrederken sonsuzluk havuzunda da yüzüyor ve güneşleniyorlar. Marina by Sands’taki Skypark isimli bu terasta sadece etrafı seyretmek isteyen turistler ise belli bir ücret karşılığında terasa çıkıp etrafı seyredebiliyorlar. Ayrıca bu 3 gökdelen otel olduğu gibi içerisinde tiyatro salonları gibi bazı mekanlarda bulunuyor.

Sentosa Adası

Singapur’un Sentosa Adası en çok “Universal Studios” denilen eğlence merkeziyle ünlü. Burada çeşitli film karakterleriyle ve bu karakterlerin yaptıkları şovlarla karşılaşmak mümkün. Sentosa Adası civarında bulunan küçük adacıklara halat köprülerle bağlanmış ve turistler bu köprülerden geçerek adaların kumsallarında güneşlenip yüzebiliyor ya da çelik halatlara bağlanarak uçabiliyorlar. Bu adada turistler ayrıca sörf yapabiliyor, müzeleri gezebiliyor veya uçuş simülatörlerinde eğlenceli dakikalar geçirebiliyorlar.

Gardens by the BayYaklaşık olarak 101 hektarlık bir alana kurulmuş olan bu parkta yapay ağaçlar, yürüme yolları ve akşamları görsel şov bulunuyor. Turistler süper ağaçlar denilen bu ilginç ağaçları birbirine bağlayan köprüde yürüyor ve bu ağaçlarda bulunan farklı kültürlerin restoranlarına asansörle çıkarak yemek yiyorlar. Akşamları ise süper ağaçların ışıklı şovları dikkat çekiyor.

Orchard Road

Orchard Road olarak bilinen Orkide caddesinde çok fazla alışveriş merkezileri bulunuyor. Burada isteyen turistler yol kenarlarında bulunan bisikletlerden kiralayarak gezebiliyor sonra istedikleri yere bırakabiliyorlar ya da bu cadde üzerinde bulunan mağazalardan alışveriş yapabiliyorlar. Çok yüksek gökdelenlerinde bulunduğu Orkide Caddesi’nin yeraltında da alışveriş merkezleri de bulunuyor.

Clarke Quey

Çin mahallesine yakın bulunan Clarke Quey gece hayatının meşhur olduğu yerlerden birisi olarak biliniyor. Çok fazla restoran, café ve gece kulüplerinin bulunduğu Clarke Quey’de turistler teknelerle Singapur Nehri’nde tura çıkabiliyor ve şehrin renkli ışıklarını izleyebiliyorlar.

Botanic Gardens, National Orchid Garden

Botanik Bahçesi içerisinde bulunan “Ulusal Orkide Bahçesi” bin bir çeşit ve bin bir renk orkidelerin bulunduğu bir bahçe olarak biliniyor. Botanic Gardens içerisinde birçok bahçe bulunuyor ve turistlerin sıkça gidip bolca resim çekildiği yerlerden birisi olarak görülüyor.

Little india

Küçük Hindistan olarak adlandırılan bu yerde Hint alışveriş merkezleri bulunuyor. Turistler Hint ürünlerinden satın alabiliyor ve dış görünüşleri dikkat çeken Hint tapınaklarını ziyaret edebiliyorlar.

Bunların dışında Singapur’a gitmiş olan turistler Arap Mahallesi’ndeki renkli yapıların önünde resimler çekiliyor, Sultan Cami’sini ziyaret ediyor, Türk restoranlarında yemekler yiyebiliyorlar ya da Bugis Street’ te pazar şeklinde bulunan alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabiliyorlar. Hayvanat bahçesinde maymunlara karşı yemek yiyebilen turistler ayrıca faytonlarla gölün etrafını gezebiliyorlar. Çin mahallesindeki Buddha Tapınakları da turistlerin ziyaret ettikleri yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Dünya’nın en yüksek dönme dolaplarından birisi sayılan Singapur Flyer adı verilen dönme dolabına binip Singapur’u tepeden izleyebiliyorsunuz.

Singapur’da Yeme-İçme

Singapur’da Çin mutfağının lezzetlerinden yiyebileceğiniz gibi pek çok kültürün yemeklerinden de yiyebilirsiniz. Balık, yengeç ve karides ya da et ürünleri de yenen yemekler arasında bulunuyor ve sushi’de oldukça fazla tüketilen yemekler arasında sayılıyor. Ülkede tatlı olarak Singapur’un meşhur kızarmış dondurmaları yeniyor. Her tür meyvenin bulunduğu Singapur’da en çok Durian meyvesi tüketiliyor. Kokusu biraz ağır olduğu için bu meyve ile şehir içi ulaşım araçlarına binmek yasak, bu yüzden belirli satış noktalarında meyve yeniyor. İçecek olarak gül şurubu, köpüklü çay, şeker kamışı suyu ve bunun gibi yöreye özgü içecekler içebilirsiniz.

Oldukça zengin olan bu ülkede her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunabiliyor. Caydırıcı yasakların uygulandığı Singapur çok güvenli ülkeler arasında yer alıyor. Bu yüzdende turistlerin son yıllarda sıkça gittikleri ülkeler arasında bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here