Antalya-Turizm Başkenti

Adını verdiği körfezin sonunda yer alan Antalya, denize paralel yeşil bir plato boyunca uzanıyor. Mavi denizi, aydınlık gökyüzüyle, dağlarının sürekli değişen rengiyle ve canlı yeşil bitki örtüsüyle kent bir renk festivalidir.

Tarih, ılıman bir Akdeniz iklimi ile büyülenen Türk Rivierasını zenginleştiriyor.

Turkuaz Rivierası olarak bilinen ve Türkiye’nin sekiz ayını yüzebileceğiniz deniz kumsalları, muhteşem manzaralar ve birçok tarihi yer ile Türkiye’nin güney sahili.

Yılda yaklaşık 300 gün güneş ışığına maruz kalan alan, sizi yüzmeye, güneşlenmeye davet eden bir cennettir.

Toros Dağları ile Akdeniz arasında 100-200 km genişliğindeki bir kemer boyunca konuşlandırılan bölge, tarih boyunca kültürel etkileşim, ticari ilişkiler ve siyasi çatışmaların odak noktası olmuştur. En erken zamanlardan beri, bölgede yoğun nüfusuyla zengin ve müreffeh şehirler kurulmuştur. Son yıllarda, tarım ve turizmin gelişmesiyle eski patlamasını geri kazanmıştır. Hem yazın hem de kışın karla kaplı etkileyici Toros dağlarının zirvesi, İç Anadolu’nun güney sınırını oluşturur ve ona doğru uzanır. Akdeniz’in kıyılarını kucaklayan bu dağların güneyinde, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birini buluyoruz.

Uzun beyaz kumlu plajları, çam ormanları ve turkuaz denizi ile çevrili koyları ve mağaraları ile bir cennettir Antalya. Bölgedeki ilgi çekici yerler yüzmek ve güneşlenmekle sınırlı değildir, ancak rüzgar sörfünden dağcılığa, yelkenden kürekçiliğe ve dalıştan kayak sporuna kadar her türlü spor etkinliği için bir cennettir. Ilıman Akdeniz iklimi sayesinde bu bölge aynı zamanda narenciye, muz, avokado, pamuk, sebze ve çiçek üreten zengin ve bol bir tarıma sahiptir. Türk Rivierası boyunca, bazıları UNESCO Dünya Mirası’na dahil çok sayıda antik yerleşim vardır. Bu tarihi ve kültürel zenginliğin yanı sıra, doğal güzelliği, altın kumlu plajları ve birinci sınıf hizmet sunan mükemmel otel tesisleri, Türk Rivierasını tatiller için bir cennet haline getirmektedir.

Antalya, M.Ö. 158-138 yıllarında Bergama Kralı Atalo II tarafından kurulan Attlaeia’yı onuruna sundu. O zamandan beri yerleşim, Roma döneminde, güçlü koruyucu duvarlarla çevrili idi. Bizanslılar ve Selçuklular şehri Osmanlı yönetimine girmeden önce üst üste fethettiler. Bugün, beş yıldızlı oteller, tatil merkezleri ve eğlence kuruluşları ile dünyanın en iyi turistik yerlerinden biridir. Diğer olasılıklara ek olarak, Antalya dağlarda kayak yapma imkanı sunuyor ve ardından denize girmek için plaja iniliyor. Çok sayıda arkeolojik alan ve kalıntıya sahipliği onu daha çekici kılmaktadır. Şehrin her köşesinde farklı medeniyetlerden büyük sanat eserleri var, Kaleiçi’nin pitoresk eski kentinde, bir dizi dar ve görkemli cadde ve antik kent surlarına dayanan eski ahşap evler var. İmparator Hadrianus MS 130’da Antalya’da Phaselis’i ziyaret ettiğinde, şehir surlarında onuruna Korint sütunlarıyla güzel bir şekilde dekore edilmiş üç kemerli bir kapı inşa edildi. Şehrin duvarlarından geçen tek giriş oydu. Kapıyı çevreleyen iki kulenin yanı sıra duvarın diğer alanları da yat limanının yakınında duruyor. Kalekapısı Meydanı’ndaki saat kulesi, antik kent surlarının bir parçasıydı.

Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 13. yüzyılda yaptırılan kent merkezinde, Yivli Minareli Camii’nin zarif minaresi, Antalya’nın sembolü haline geldi. Kaleiçi mahallesindeki Karatay Medresesi (İlahiyat Fakültesi), aynı döneme dayanan Selçuklu taş işçiliği için güzel bir örnektir. Kentteki en önemli iki Osmanlı camisi, on altıncı yüzyılın Murat Paşa camisi, karo süslemesi ve on sekizinci yüzyılın Tekeli Mehmet Paşa camisidir. Yat limanına yakın, on dokuzuncu yüzyılın sonlarına ait çekici İskele Camii, kesme taştan inşa edilmiş ve doğal bir kaynağın üzerinde dört sütun üzerine yerleştirilmiştir. Hıdırlık Kulesi muhtemelen 2. yüzyılda bir deniz feneri olarak inşa edilmiştir. Eskiden kilise olan Kesik Minareli camii, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı tadilatlarında art arda şehrin uzun tarihine tanıklık ediyor. Güney sahillerinin çoğu, Antalya ili sınırları içerisindedir. Ağaçların arasına gizlenmiş antik kentler, yeşil yapraklı yaylalar ve oksijen bakımından zengin havası olan ormanlar, yürüyüş parkurları ve güzel plajlar ile Antalya, beklediğinizden çok daha fazlasını sunan bir tatil cennetidir.

Kıyı boyunca önemli noktalar

Ziyaretçiler ayrıca şehir merkezinin dışındaki sahil boyunca çok sayıda turistik bölge bulabilirler. Muhteşem dağ manzarasına sahip Antalya’ya 42 km uzaklıktaki Kemer, kentin batısındaki ilk nokta. Bu turistik şehir, çevredeki manzaraya uyum sağlamak için özenle tasarlanmıştır ve harika bir tatil için ideal bir ortam sunar. Tam donanımlı Kemer Yat Limanı, teknecilere şehrin güneyinde bozulmamış koyların ve plajların keyfini çıkarma imkanı sunmaktadır. Alıcılar harika çeşitlilikteki hediyelik eşyalardan memnun kalacak ve hepsi de yüksek kalitede olacak. Yat limanının kuzeyindeki kafe ve dükkanlarıyla plaj boyunca yapacağınız bir gezinti sizi doğrudan Kemer plajına götürüyor.

Diğer kuzey beldeleri Kızıltepe, Göynük ve Beldibi, güneyde Çamyuva ve Tekirova’dır. 2575 metrelik Tahtalı’nın (Olympus) eteğinde, Kemer’in 15 km güneyinde, Phaselis’in üç limanı ana ticaret merkezleriydi. Su kemerleri, agoralar, hamamlar, tiyatro, Hadrian Kapısı ve bir akropol kalıntıları kentin tarihi önemini ortaya koyuyor. Olimpos antik kenti, Tahtalı Dağı’nın güney tarafında yer almaktadır. Olympos’ta zakkumlar ve defneler, karadan veya denizden erişilebilir. Olimpos’un kuzeyinde ve Çıralı meydanında, Yunan mitolojisinin bize söylediği, Licia Bellerophon kahramanının kanatlı atı Pegasus’a monte edilip Chimera’yı öldürdüğünü söylediği bir yer olan Yanartaş vardır ve burası yaklaşık olarak 300 m yüksekliktedir.

Paleolitik Çağ’a kadar uzanan Karain Mağarası, Anadolu’da insanların yaşadığı en eski bilinen mağaradır. Sabah güneşi ile aydınlatılan tek bir giriş, üç büyük ara bağlantı odasına açılıyor. Girişteki küçük müze bazı keşifler gösterse de, bulunan mutfak gereçlerinin çoğu, bir kısmı M.Ö. 160.000 yıllarına kadar uzanan müzelerdir. Termessos kentinin kalıntıları, Antalya’nın kuzeybatısında bulunan Güllük Dağları Milli Parkı içinde, Güllük Dağı’nın batı yamacında bulunan, 1.050 m yüksekliğindeki bir platoda yer almaktadır. Vahşi ve görkemli bir manzara bu kentin anıtsal kalıntılarını çevrelemektedir ve parkın girişinde doğal bir yaban hayatı müzesi bulunmaktadır. Antik bir Likya şehri olan Limyra, Finike’den Turunçova’ya kadar 10 kilometre uzaklıktadır. Biraz ileride Likya kenti Arykanda’dır. MÖ 500 de en az yerleşim yeri olarak yaşamış ve birkaç kez yangın veya depremle tahrip olmuştur.

Şimdi Demre veya Kale olarak adlandırılan Myra antik kenti Finike’den 25 km batıya uzanıyor. Patara’da doğan St. Nicholas, MS 4. yüzyılda Myra’nın piskoposuydu ve 345’te orada öldü. Sayısız koy ve antik kentler. Kekova’nın batısına devam ederek, üç tarafı dağlarla çevrili, büyüleyici bir yer olan Kaş’a ulaşabilirsiniz. Kaş’ın etrafındaki berrak, soğuk sularda dalış yapmanın ve yüzmenin tadını çıkarmak harika bir şey. Kalkan panoramik yolu boyunca, Kaputaş, Turkuaz mağarasının bir ucunda güzel bir plaja sahiptir. Yakınlarda, batıda, tepeden küçük bir koya bakan şirin bir kasaba olan Kalkan vardır. Likya’nın eski başkenti Xanthos, bugün Kınık şehridir ve Likya’nın kültür merkezi Letoon, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Xanthos antik Likya’da bir şehirdi, bugün Kınık, geçmişte Xanthos bir bütün olarak Likya’nın eş anlamlısı olarak kullanılsa da. Letoon’in arkeolojik alanı, nehir boyunca İskeçe’nin yaklaşık 4 km güneyinde Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında yer almaktadır. Bu yerler, özellikle mezar sanatlarında, Likya gelenekleri ve eski Yunanistan’ın karışımını göstermektedir. Arkeoloji uzmanları ve dilbilimciler, epigrafik yazıtların Likya halkının tarihini ve Hint-Avrupa dillerini anlamada çok önemli olduğu konusunda hemfikirdirler.

Xanthos, antik Likya’da bir şehirdi, şimdiki Kınık’ın ve ayrıca şehrin bulunduğu nehrin, bir bütün olarak Xanthos, Likya için eşanlamlı olarak kullanılıyor. Letoon’in arkeolojik alanı, Antalya ilinin Kaş ve Fethiye şehirleri arasında, nehir boyunca Xanthos’un yaklaşık 4 km güneyinde yer almaktadır. Bu siteler, özellikle mezar sanatlarında, Likya geleneklerinin ve eski Yunan etkisinin karışımını göstermektedir. Uzman arkeologlar ve dilbilimciler, Likya halkının tarihini ve Hint-Avrupa dilini bilmek için epigrafik yazıların hayati öneme sahip olduğu konusunda hemfikirdirler.

Aynı gün iki iklimin tadını çıkarın. Antalya’ya 50 km uzaklıktaki Saklıkent, Bakirli dağının kuzey yamaçlarında 1750-1900 metre yükseklikte, muhteşem bir kış sporları tesisidir. Mart ve nisan aylarında sabahları kayak yapabilir, Antalya Marina’da taze balıklarla lezzetli bir öğle yemeği yiyebilir ve öğleden sonra güneşlenmeye, yüzmeye veya rüzgar sörfüne gidebilirsiniz. Antalya’nın kuzeyindeki Park Düzcami’deki koruma programında, yaban hayatı – geyik ve dağ keçileri görüyorsunuz ve yolda, 115 metre derinliğindeki inanılmaz Güver Kanyonu’nda dinlenebilirsiniz.

Güzel şelaleler Antalya’nın doğu kısmında, batı kısmı kadar zengindir. Lara’nın kumlu plajı, doğuya yaklaşık 12 kilometre uzaklıktadır. Antalya’nın 14 km kuzey doğusunda bulunan Düden Şelalesi’nin üst kısmında, hiç şüphesiz heyecan verici bir deneyim olan şelalenin arkasında yürüyebilirsiniz. Lara plajına giderken, Düden Şelalesinin alt kısmı, denizden daha da muhteşem manzaralar eşliğinde, şelalenin mükemmel manzarasını sunan çitle çevrili bir dinlenme alanı ile doğrudan denize atlar. Her ikisi de Antalya’dan 18 km uzaklıktaki Kurşunlu Şelaleleri ve Nilüfer Gölü, muhteşem doğal güzelliğin diğer iki yeridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here